Producerad av Kulturakademin och VG Live med stöd av Västra Götalandsregionen och Region Halland
Vad krävs för att bygga en musikscen som håller – inte bara över tid, utan över generationer?
I denna masterclass får du följa med bakom kulisserna på Pipeline i Sundsvall – Sveriges äldsta musikförening och en plats där engagemang, värme och musikalisk nyfikenhet har varit drivkraften i över fem decennier.
Du får möta Theresa Bystedt och Thomas Björling, två nyckelpersoner i föreningen, som delar med sig av hur Pipeline lyckats skapa en scen där både artister och publik känner sig hemma. Samtalet kretsar kring ideellt arbete, långsiktig platsutveckling, värdegrundsdriven programläggning och den kultur som gör att människor återvänder – som publik, som volontärer och som medskapare. Här handlar det inte bara om bokningar, utan om att bygga något som varar.
Masterclassen är tre timmar lång och består av inspiration, reflektion och samtal. Masterclassen ingår i serien "Masterclasses för musikarrangörer" som Kulturakademin producerar i samarbete med VG-Live.
Musikarrangörer, programläggare, producenter eller verksama inom musikområdet – oavsett om du jobbar ideellt, frilansar, är anställd eller driver egen scen. Kanske vill du utveckla ditt arbete med att skapa engagemang och tillhörighet hos publik och medskapare. Då är den här masterclassen något för dig. Folkbokförda sökande i Västra Götaland och Halland har förtur.
Vid frågor om kursen, vänligen kontakta Erik Bergstrand på erik@kulturakademin.com
Verksamhetschef Theresa Bystedt är en erfaren ledare med gedigen kunskap inom kulturproduktion och samhällsengagerade projekt. Hon har varit engagerad på Pipeline sedan början av 2000-talet - med ett stort engagemang för att skapa hållbara strukturer, där musik och kultur blir
verktyg för personlig utveckling och social sammanhållning.
Programansvarige Thomas Björling är en passionerad musiker med lång erfarenhet från musikbranschen. Han kompenserar sin förhållandevis korta Pipeline-karriär med en målmedvetenhet att boka intressanta akter, samt ett stort kreativt driv att utveckla verksamheten på ett modernt vis.
Gustav Nyqvist är en producent, projektledare och föreningsmänniska med rötterna i Skövde. Han har sedan början av 2000-talet arbetat inom livemusiken parallellt med radio, dans och teater samt demokratiutveckling. Gustav är övertygad om att kulturens roll som samhällsbärare är avgörande och brinner för att skapa plattformar där musik och kreativitet kan blomstra.
Christian Trollvik är en verksamhetsutvecklare och arrangör med bred erfarenhet inom livemusik. Han arrangerar Subkultfestivalen i Vänersborg, Vrålet! I Göteborg, har varit evenemangs- och bokningsansvarig på Sticky Fingers och bokar numera på Valand i Göteborg. Christian driver även en egen firma där han arbetar med evenemangsrelaterade konsultuppdrag och arrangerar konserter i egen regi, bland annat i Uddevalla på Bergs Handelsträdgård..
Han har en passion för alternativ musik och subkulturer, och har genom sitt arbete på VG Live varit en drivande kraft i att skapa mötesplatser för livemusik och kultur. Med en bakgrund inom eventproduktion och marknadsföring, har Christian en unik förståelse för hur man bygger hållbara och engagerande evenemang.
13.00 -16.00
För att ansöka till den här aktiviteten behöver du ha en profil på Kulturakademin.