fbpx Somatisk Praktik - ökad kroppsmedvetenhet - Kulturakademin
Om kursen
Praktisk info
Anmälan

Somatisk Praktik - ökad kroppsmedvetenhet

Pröva på - tre timmars session på webben för dansare och även andra intresserade



I samarbete med Dansalliansen

Beskrivning

Genom korta föreläsningar och praktiska övningar blir du introducerad till Somatisk praktik utifrån Laban/ Bartenieff and Somatic studies International (LSSI). Syftet är att genom den somatisk praktiken ge en grundläggande kunskap om kroppen i dess funktion och uttryck på ett utforskande sätt. Målet är att ge dig en introduktion till verktyg för att röra dig på ett medvetet och säkert sätt som kan förhindra skador samt få en förståelse hur du kan använda kunskapen i din konstnärliga praktik. Via somatisk förståelse kan dansaren hitta en ny ingång in i andra tekniker, koreografi och uttryck med en ökad kroppsförståelse. Det ger oss en möjlighet att se på rörelse och kroppars olikheter med ett nytt och mer vidgat perspektiv samt kan förlänga dansarens aktiva yrkesliv. Praktiken stöttar även aktörer inom andra konstformer. 

Sessionen riktar sig till dig som är intresserad av att få en ökad kroppsförståelse och förstå hur du kan använda den i din praktik, samt få ett mer hållbart och integrerat sätt att förhålla dig till ditt arbete. Du kan vara dansare, koreografer, skådespelare, sångare, musiker, pedagog med mera.

OBS: Sessionen kommer sändas med programemt Zoom, se därför till att ha laddat ner det innan. En länk kommer skickas till dig på mejl 90 minuter innan start. https://zoom.us/download

Upplägg

3 timmar inkl paus

  • Incheckning – 90 minuter innan klassen startar
  • Föreläsning 1 - Allmän introduktion av somatisk praktik och LSSI De olika inriktningar och delar i praktiken
  • Praktik 1 – Praktiska utforskande övningar med utgångspunkt i developmental patterns 
  • Diskussion/prata om utforskandet – Reflektion själv och i grupp
  • Paus – 15 min
  • Föreläsning 2 – Bartenieff fundamentals introduktion 
  • Praktik 2 – Praktiskt utforskande av Bartenieff fundamentals in i rörelse
  • Diskussion/prata om utforskandet – Reflektion själv och i grupp
  • Föreläsning 3 – Somatisk praktik i ett vidgat perspektiv och som kreativt verktyg
  • Praktik 3 – Enskilt reflektera kring hur somatisk förståelse kan stärka din praktik 
  • Slutord – Sammanfattning samt öppnar upp för frågor
  • Utcheckning – Klassrummet är öppet ytterligare 30 minuter för er som vill stanna kvar och prata

Fotograf: Donovan von Martens

Kursledare

Karolin Kent

Karolin Kent; Somatisk rörelsepraktiker/terapeut och rörelseanalytiker, Koreograf, Dansare, Pedagog

2017 avslutade Kent studier inom Somatisk rörelsepraktik och Laban rörelse analys via Laban/ Bartenieff and Somatic studies International (LSSI). Därefter arbetar Kent med den somatiska praktiken både pedagogiskt, konstnärligt och terapeutiskt. 2011 examinerades Kent på Trinity Laban i London och har därefter arbetat med att driva tvärkonstnärliga scenkonstprojekt nationellt och internationellt. Konstnärligt är hennes koreografiska metoder och strukturer improvisatoriska med den somatiska praktiken som utgångspunkt i den kreativa processen. Primära lärare i somatisk praktik är Janet Kaylo, Charlotte Darbyshire och Gill Clarke.

Mer om Karolins verksamhet på 

www.karolinkent.se www.somatisk.com

Fotograf: Tor Palm 

Dela:
Skriv ut
Datum
05 maj 2020
Tid

Klassrummet öppnar: 12.00

Start: 13.30

Slut: 16.30

Klassrumet stänger: 17.00

Aktivitet
Webbkurs
Kursledare
Karolin Kent
Målgrupp
För dansare och alla intresserade
Övrigt
OBS: Klassen kommer sändas med programmet Zoom, se därför till att ha laddat ner det innan. En länk till klassen kommer skickas till dig på mejl 90 minuter innan start.
Språk
Svenska
Antal platser
99 st
Plats


Online
Anmäl senast
04 maj 2020

Kulturakademins aktiviteter bedrivs med stöd från Kulturnämnden och Miljö- och regionutvecklingsnämnden i Västra Götalandsregionen samt Region Halland.

Anmälan är stängd

Sista anmälningsdatum har passerat.